5 Największych Mitów O Tym Jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla dentystów

dobrydentysta.cieszyn.pl

Umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym

Jeśli potrzebujemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty od danej dziedziny medycznej, pierwszym, co musimy zrobić, to umówienie się na wizytę. Jest to koniecznie, ponieważ mało które gabinety prywatne p

5 Największych Mitów O Tym Jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla dentystów dobrydentysta.cieszyn.pl
rzyjmują pacjentów z tak zwanej poczekalni, pomijając kwestie nagłych wypadków. Również przed pójściem do prywatnego gabinetu stomatologicznego konieczne jest umówienie się na wizytę. Aby to zrobić należy skontaktować się, najczęściej telefonicznie, z wybranym gabinetem dentystycznym. Można także umówić się na wizytę bezpośrednio w recepcji, jeśli gabinet takową posiada. Żeby znaleźć dane kontaktowe wystarczy wejść na stronę internetową wybranego specjalisty lub zespołu specjalistów, na której podane są wszelkie informacje, w tym zakres wykonywanych usług. Po znalezieniu odpowiednich danych kontaktowych wystarczy za ich pomocą zadzwonić lub wysłać przez stronę specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy pamiętać o tym, żeby zadzwonić w celu umówienia się na wizytę w godzinach pracy gabinetu stomatologicznego.


Czym jest protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się odtwarzaniem warunków zgryzu po utracie zębów lub ich części. Gabinety stomatologiczne oferują usługi z zakresu protetyki stomatologicznej między innymi takie, jak licówki porcelanowe czy korony porcelanowe. Protetyka, jak sama nazwa wskazuje, żeby spełniać swoje zadanie korzysta z różnego rodzaju protez. Protezy stomatologiczne można podzielić na ruchome, które można wyjść z ust oraz na stałe, które są niewyjmowalne. Ponadto protezy można podzielić ze względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału, czyli istnieją protezy akrylowe, porcelanowe czy nylonowe lub wykonane z kilku materiałów. Głównym celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwego funkcjonowanie zgryzu, ale protetyka posiada również cel estetyczny. Licówki porcelanowe są właśnie typem zabiegu z zakresu protetyki, którego celem są głównie kwestie estetyczne, ponieważ zabieg ten polega na wykonaniu cienkiej płytki, która stanowi nowy front zęba.


RTG w stomatologii

Zdjęcie rentegenowskie, w skrócie zwane RTG, jest dwuwymiarowym obrazem rejestrowanym podczas prześwietlenia wiązką promieniowania. RTG jest często używane w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jest jednym z narzędzi diagnostycznych. Nie powinno więc dziwić, że RTG jest używane również w stomatologii, za pomocą którego prześwietla się jamę ustną pacjenta. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania stanu uzębienia pacjenta. Dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie diagnostykę wykonywaną za pomocą zdjęć RTG. Wykonanie zdjęcia RTG jamy ustnej pozwala na przyjrzenie się strukturze zębów i ich korzeni, a panoramiczne zdjęcie umożliwia przyjrzenie się całemu zgryzowi. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna może być przeprowadzona tylko dzięki odpowiedniemu specjalistycznemu sprzętowi, jeśli więc udajemy się do gabinetu stomatologicznego dobrze jest upewnić się, że dany gabinet posiada opcję wykonania zdjęcia RTG.


Przyczyny powstawania próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.